Prawidłowy zakres zgięcia i wyprostu tego stawu to około 145 stopni z pozycji pełnego wyprostu. Czasem w wyniku patologii może dojść do znacznego ograniczenia ruchowego. Duże zaburzenia ruchu w tym stawie są trudne do leczenia zarówno zachowawczo, jak i operacyjnie. Jeśli ograniczenia przekroczą wartości 30 stopni dla wyprostu i 120 dla zgięcia, upośledzenie funkcji jest znaczne. Ten stan określa się jako sztywność łokcia. Przyczyny przypadłości dzieli się na urazowe i nieurazowe.
W grupie nieurazowej można wyszczególnić: czynniki pooperacyjne, choroby reumatoidalne, pierwotną chorobę zwyrodnieniową, choroby wrodzone, infekcyjne zapalenie stawów, wrodzone przemieszczenie głowy kości promieniowej.
Do grupy urazowej zalicza się: złamania stawowe, uszkodzenia chrzęstnokostne, wolne ciała, wtórne zwyrodnienia.
Czynniki powodujące sztywność łokcia można podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne. Wyszczególniono następujące zjawiska wewnętrzne wpływające na zmniejszenie zakresu ruchu:
- zapalenie pourazowe stawu,
- zrost powierzchni stawowych,
- krwawienie dostawowe,
- obrzęk,
- tworzenie tkanki ziarninowej.
W grupie czynników zewnętrznych wyróżnia się:
- obkurczenie torebki, więzadeł,
- przykurcz ścięgnisto-mięśniowy,
- zwapnienia heterotropowe,
- urazy głowy,
- oparzenia,
- fibrodysplazję kostniejącą,
- czynniki jatrogenne.
Zjawiska w grupie czynników zewnętrznych mogą również prowadzić do rozwinięcia się choroby zwyrodnieniowej i w konsekwencji znacznego upośledzenia funkcji stawu.
Leczenie
Zaburzenia ruchomości w przypadkach urazowych czy pooperacyjnych rozwijają się szybko i tu niezbędna jest wczesna profilaktyka i utrzymanie optymalnego zakresu ruchu od samego początku. Zabiegi powinno się przeprowadzać z dużą uwagą, każdorazowo oceniając reakcję zarówno układu tkanek miękkich, jak i układu autonomicznego. Po ustąpieniu fazy ostrej można stosować terapię manualną, którą prowadzi się przez minimum 6 miesięcy. Jeśli po tym czasie nie następuje poprawa, należy rozważyć zabieg chirurgiczny. Aktualnie zdecydowanie częściej wykonuje się artroskopię, po której istnieje możliwość wcześniejszego uruchomienia funkcji kończyny górnej. Operacja jest jednak ostatecznością i nie zawsze udaje się chirurgicznie przywrócić pełny zakres ruchomości.