Skręcenie stawu skokowego jest zaliczane do częstych urazów i zdarza się w każdym wieku. Dochodzi tutaj do uszkodzenia więzadeł podocznych. Kontuzja ta pojawia się wskutek niewłaściwego postawienia stopy w czasie biegania, skakania, niekiedy maszerowania po nierównym czy górzystym terenie. Nadmierne nawrócenie stopy i powtarzające się mikrourazy również są czynnikami ryzyka. Bagatelizowanie objawów może doprowadzić do przewlekłych dolegliwości odczuwalnych latami. Powikłania nawracających urazów stawu skokowego są poważne i wymienia się tu zapalenie pochewek ścięgnistych mięśni, zapalenie ścięgna Achillesa, naciągnięcie więzadeł stawów stępu czy wewnętrzne urazy chrzęstno-kostne stawu.
Objawy
W zależności od rodzaju uszkodzenia więzadła może wystąpić:
- obrzęk,
- ból,
- wzmożone ocieplenie stawu,
- krwiak,
- ograniczenie ruchomości stawu, trudności w poruszaniu i obciążaniu stopy,
- brak stabilności (naciągnięcie, naderwanie, rozerwanie więzadeł lub uraz torebki stawowej),
- przymusowe ustawienie stawu.
Leczenie
Przed wizytą u specjalisty można wykonać krótkotrwałe schłodzenie stawu skokowego lodem, które zmniejszy obrzęk i zapobiegnie powstaniu krwiaka. Można też użyć bandażu elastycznego, który zapobiegnie pogłębieniu się urazu. W trakcie wizyty u lekarza zostanie przeprowadzone badanie fizykalne. Czasami robi się także USG lub RTG. W zależności od tego jak poważnie zostały uszkodzone więzadła, wskazane jest nosić półsztywny stabilizator stawu. Wśród zleconej fizykoterapii wymienia się krioterapię, jonoforezę, pole magnetyczne, ultradźwięki, laser i fala uderzeniowa. W celu przyspieszenia powrotu do zdrowia wymaga się indywidualnych ćwiczeń z fizjoterapeutą.
Kiedy postępowanie zachowawcze nie przynosi skutków lub pojawiają się kolejne urazy, polecana jest interwencja chirurgiczna. Polega ona na rekonstrukcji zerwanych i uszkodzonych więzadeł z użyciem własnego przeszczepu ścięgnistego z mięśnia półścięgnistego lub przeszczepu z banku tkanek.