Jest to uszkodzenie więzadła łokciowego stawu śródręczno-paliczkowego kciuka. Kciuk narciarza pojawia się najczęściej na skutek urazu, który powoduje jego nadmierne odgięcie od ręki, np. upadek na wyprostowaną rękę, wypadek na stoku przy trzymaniu kijka narciarskiego, przy nordic walking lub mocne trzymanie kierownicy w trakcie stłuczki samochodowej. Do choroby mogą się również przyczyniać przeciążenia związane z nadmiernym obciążaniem kciuka poprzez odciąganie go od reszty dłoni. Wśród uszkodzeń więzadła pobocznego łokciowego kciuka połowa wymaga postępowania chirurgicznego. Jego skuteczność zależy od wczesnego rozpoznania.
Diagnoza obrazowa pomaga rozpoznać typ uszkodzenia. Standardowe zdjęcie RTG wykonuje się w celu wykluczenia złamania. Do szczegółowej oceny stosuje się raczej badanie USG i rezonans magnetyczny.
Objawy
- ból po łokciowej stronie stawu śródręczno-paliczkowego kciuka,
- obrzęk i wybroczyna (w pierwszym okresie),
- problem z utrzymaniem w ręku dużych przedmiotów,
- wyczuwalny schodek (głowa kości śródręcza) przy przemieszczeniach oderwanego więzadła,
- odchylenie odłokciowe kciuka w pełnym zgięciu (przy dużych urazach).
Leczenie
Leczenie trwa do 6 tygodni i obejmuje:
- zaopatrzenie ortopedyczne stawu śródręczno-paliczkowego kciuka stabilizującą np. łuską, aby ograniczyć jego ruch i przyspieszyć gojenie, unieruchomienie stosuje się na okres 4-5 tygodni,
- zimne okłady, które należy przykładać na bolesne i obrzęknięte miejsca, aby zmniejszyć stan zapalny,
- farmakoterapię (miejscowe leki działające przeciwbólowo oraz przeciwobrzękowo),
- fizykoterapię (krioterapia, pole magnetyczne, laseroterapia, ultradźwięki, masaż wirowy chorej ręki),
- po 3 tyg. wprowadza się ćwiczenia ruchowe chorego stawu poprawiające jego ruchomość, rozciągające i wzmacniające tkanki miękkie oraz przywracające zręczność manualną.
Zabieg chirurgiczny jest wskazany, jeśli doszło do całkowitego zerwania więzadła i dużej niestabilności stawu. Operację na kciuk narciarza wykonuje się przytwierdzenie więzadła na swoje pierwotne miejsce lub zszycie zerwanego miejsca. Czasem potrzebny jest przeszczep do rekonstrukcji więzadła. Pooperacyjne unieruchomienie w szynie/łusce trwa 4 tygodnie. Ruchy czynne można podejmować po 3 tygodniach. Od tego momentu niezbędna jest stopniowa praca nad stymulacją do przebudowy i wzmocnienia przeszczepu.