Częste wady postawy

Najczęstsze wady postawy: skolioza, hiperkifoza odcinka piersiowego, lordoza, płaskostopie

 

Skolioza

Skolioza jest to boczne skrzywienie kręgosłupa. Można ją dostrzec, patrząc na plecy osoby od tyłu. Kręgosłup nie tworzy linii prostej, tylko jest skrzywiony w prawo lub w lewo. Przyczynami mogą być wady wrodzone kręgosłupa, zła budowa miednicy, zbyt krótka jedna z nóg. Występuje też skolioza nabyta i jest ona najczęściej związana z codziennym noszeniem ciężaru (torby czy plecaka) w jednej ręce, ale także z nieprawidłową postawą podczas siedzenia.

 

Hiperkifoza odcinka piersiowego

Hiperkifoza odcinka piersiowego jest określeniem garbienia się. Najczęściej przybierana nieprawidłowa postawa wśród dzieci i dorosłych. Wystarczy spojrzeć na osobę z profilu by dostrzec „okrągłe plecy” w odcinku piersiowym kręgosłupa. Przyczynami hiperkifozy może być krzywica lub uraz po dźwignięciu zbyt dużego ciężaru.

 

Lordoza

Lordoza objawia się skrzywieniem kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Obserwując osobę z profilu widać, że ma ona wklęsłe plecy i wystający brzuch. Najczęstsze przyczyny lordozy to krzywica, gruźlica, porażenia mięśni grzbietu czy zwichnięcie biodra.

 

Płaskostopie

Płaskostopie ma ogromny wpływ na postawę całego ciała. Od nieprawidłowego rozkładu ciężaru na stopy podczas stania, chodzenia i biegania biorą się bóle oraz deformacje kolan, bioder i kręgosłupa. To schorzenie jest dość powszechne. Odpowiednimi technikami i ćwiczeniami czy choćby wkładkami ortopedycznymi płaskostopia można doprowadzić do cofnięcia deformacji stóp. Dobrze jest także zrobić badanie komputerowe stóp.

 

Leczenie

Profilaktyka jest najważniejsza. Nic nie zastąpi ruchu i przybierania właściwej postawy czy pozycji do odpowiednich codziennych zadań. Gdy mamy do czynienia z wadą postawy u dziecka należy jak najszybciej podjąć rehabilitację u specjalisty. Należy położyć ogromny nacisk na edukację. Kształtowanie właściwych nawyków ruchowych procentuje. Niezwykle istotną kwestią w korygowaniu wad postawy jest zmiana trybu życia. Dziecko musi się jak najwięcej ruszać, aby wzmocnić mięśnie stabilizujące.

W korektywie dzieci i młodzieży może pomóc porównanie z jakimś wzorcem (fotografia, kolega, rysunek) lub korzystanie z lustra. Stopniowo dziecko poprawia swoją postawę: cofa głowę, ściąga łopatki oraz barki w tył i w dół, tak by znalazły się one na jednakowym poziomie, a klatka piersiowa uwypukliła się. Przy plecach okrągłych trzeba wzmocnić w pozycji zbliżenia przyczepów mięśnie karku (cofnąć głowę), mięsień prostownik grzbietu odcinka piersiowego oraz mięśnie ściągające łopatki. Rozciągnąć należy mięśnie piersiowe oraz zębate przednie. Celem leczenia w skoliozie jest usunięcie lub zmniejszenie skrzywienia, a jeśli jest to niemożliwe, to przynajmniej zatrzymanie postępu skrzywienia i utrzymanie dotychczasowych wyników. Przy każdej nieprawidłowej postawie należy korygować poszczególne odcinki układu ruchu: nóg, miednicy, brzucha, odcinka lędźwiowego kręgosłupa, a następnie piersiowego i głowy. Początkowo korekcji lokalnych dokonuje się w pozycji leżącej tyłem, później w pozycji siedzącej przy ścianie, a następnie stojącej przy ścianie.

 

Wróć na początek