Zespół piersiowy

To ogólne pojęcie dolegliwości bólowych kręgosłupa w odcinku piersiowym z/bez ograniczeń ruchowych, ewentualnie promieniujących wzdłuż nerwów międzyżebrowych.

 

Częste przyczyny to:

  • blokada,
  • zwyrodnieniowa osteochondryczna spondyloza,
  • wypadnięcie jądra miażdżystego krążka międzykręgowego,
  • przewlekle zapalenie wielostawowe,
  • kręgozmyk ku przodowi.

 

W segmencie kręgosłupa piersiowego krążki międzykręgowe są bardziej płaskie niż w odcinkach szyjnym i lędźwiowym. Rosną od góry do dołu. Od trzonów tych kręgów odchodzą na bok żebra, połączone z kręgosłupem za pomocą stawów kręgowo- żebrowych. Dzięki temu klatka piersiowa może się przy oddychaniu poszerzać i zmniejszać.

Łączenie stawów kręgowo-żebrowych z dolnym częściami otworów międzykręgowych w piersiowym odcinku kręgosłupa jest tak ukształtowane, że dość duże otwory wyjścia nerwów prawie nie powodują zaburzeń nerwów, tak jak ma to miejsce w odcinku szyjnym. Dużym obciążeniom poddawane są niestety dyski kręgosłupa piersiowego. Z tego powodu dochodzi do ich zwyrodnienia. Szczególnie przykre są bóle promieniujące do nerwów międzyżebrowych, powstające w wyniku zaburzeń struktury kręgosłupa piersiowego lub procesów zapalnych nerwów.

Wróć na początek