Rwa udowa jest na ogół rezultatem powracających stanów zapalnych w obrębie kręgosłupa oraz zmian zwyrodnieniowych. Charakteryzuje się bólem w obrębie przedniej części nogi, czasem niedowładem, drętwieniem. Są to oznaki podrażnienia nerwu udowego.
Przyczyny
Przyczyny rwy udowej upatruje się w:
- dyskopatiach,
- zespołach korzeniowych,
- nowotworach,
- zmianach zwyrodnieniowych kręgosłupa,
- procesach zapalno-infekcyjnych,
- chorobach zakaźnych,
- cukrzycy,
- urazach,
- przeciążeniach związanych z wysiłkiem fizycznym,
- tętniaku tętnicy udowej,
- przepuklinie udowej.
Objawy
Rwa udowa może mieć charakter gwałtowny albo przewlekły. Ból w odcinku lędźwiowym jest zazwyczaj tak silny i promieniujący, że uniemożliwia ruch nogą. Jest to objaw rwy udowej z gwałtownym przebiegiem. Umiarkowany ból początkowy, narastający z czasem, świadczy o stanie przewlekłym. Pacjenci uskarżają się głównie na napięcie mięśni przykręgosłupowych, drętwienie, sztywność kończyny, przykurcze, niedowłady nogi, spadek siły mięśniowej w nodze, zaburzenia czucia, ogólne obniżenie jakości życia.
Leczenie
Rwa udowa leczona jest zazwyczaj zachowawczo. Wówczas wdraża się zabiegi fizykoterapeutyczne, terapię manualną, ćwiczenia których celem jest nastawianie kręgosłupa. Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe, czy masaż klasyczny to skuteczne metody w leczeniu rwy udowej. Podaje się również leki przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz rozluźniające mięśni. Gdy leczenie zachowawcze nie przynosi efektów, zaś objawy się nasilają pozostaje zabieg operacyjny.