Rwa kulszowa

Istnieje wiele przyczyn rwy kulszowej. Charakteryzuje się ona ostrym i przeszywającym bólem okolicy lędźwiowej promieniującym wzdłuż kończyny dolnej. Rwa kulszowa jest dość często spotykanym zespołem bólowym. Dolegliwości częściej występują u mężczyzn, na ogół po 30 roku życia, ale praktycznie dotyczą wszystkich grup wiekowych.

Objawy

Silny, przeszywający ból może wystąpić po dźwignięciu ciężaru, nagłym ruchu, potknięciu się itp. Ból rozpoczyna się w okolicy lędźwiowej i promieniuje wzdłuż nerwu kulszowego przez pośladek w kierunku uda i podudzia czasem aż do stopy. Ataki mogą być tak silne, że uniemożliwiają choremu nawet obracanie się w łóżku. Dolegliwości bólowe wyzwala lub nasila przez kaszel, napięcie mięśni brzucha, uniesienie wyprostowanej kończyny, zgięcie głowy lub tułowia.
Przy chodzeniu chorzy oszczędzają bolesną kończynę, utrzymując ją w zgięciu i unikają opierania się na pięcie. Poruszają się powoli, bardzo ostrożnie.
Może też występować osłabienie czucia oraz osłabienie siły mięśni podudzia i stopy. Niekiedy dołącza się zanik i zwiotczenie mięśni podudzia.

Do potwierdzenia rozpoznania wystarcza badanie neurologiczne oraz badanie radiologiczne kręgosłupa, które pokazuje zmiany zwyrodnieniowe.

 

Leczenie

Większość przypadków dolegliwości bólowych leczy się zachowawczo. Polega ono na odpoczynku w ostrym okresie choroby, z nogami zgiętymi w stawach biodrowych i kolanowych, z podpartymi łydkami.
Podawane są leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, witaminy, leki rozkurczowe. Zazwyczaj po kilku dniach ostra faza mija i wtedy wdraża się leczenie właściwe, którego celem jest uniknięcie ponownych ataków rwy.

Zabiegi fizjoterapeutyczne jakie są stosowane w przebiegu rwy kulszowej to: mobilizacje, techniki energii mięśniowej, ćwiczenia rozluźniające, ćwiczenia izometryczne, wyciąg. Później zaleca się regularne ćwiczenia wzmacniające mięśnie przykręgosłupowe oraz mięśnie brzucha. W profilaktyce ważna jest też korekcja postawy ciała, prawidłowe podnoszenie ciężkich przedmiotów, a także ergonomiczne miejsce pracy.

Wróć na początek