Zapalenie krążka międzykręgowego

Zapalenie to wywołane jest infekcją, najczęściej krwiopochodną. Dochodzi do zapalenia tkanki kostnej trzonu kręgowego. Niekiedy zapalenie jest pooperacyjne. Najczęstsza lokalizacja to odcinek lędźwiowy, najrzadziej schorzenie obejmuje odcinek piersiowy. Najczęściej występuje w wieku dziecięcym, potem wśród dorosłych ok. 50 r. ż. Bardziej narażeni są chorzy z obniżoną odpornością i chorobami przewlekłymi oraz leczeni glikokortykosteroidami, problem ten może również wystąpić u chorych z chorobami reumatologicznymi.

Pochodzenie infekcji:

  • zapalenie dróg moczowych,
  • zapalenie płuc.

 

Objawy

Obserwuje się problemy z rozpoznaniem ze względu na podstępny przebieg, bez jawnej przyczyny, narastający ból, miejscowa tkliwość, usztywnienie segmentu z obroną mięśniową, objawy ogólne jak gorączka, dreszcze. W przypadkach przewlekłych, gdzie doszło do rozprzestrzenienia infekcji pojawiają się objawy neurologiczne: osłabienie kończyn dolnych, zaburzenia czucia. U pacjentów pooperacyjnych rzadziej zauważa się zaburzenia neurologiczne, bo rozpoznanie jest wczesne. U dzieci objawy są ostre i nasilone: niechęć do chodzenia, gorączka, tkliwość palpacyjna, rozdrażnienie.

Zapalenie rozpoznawane jest przez RTG, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, scyntygrafię. Czasem potrzebne bywa badanie inwazyjne, to jest biopsja igłowa lub otwarta z badaniem histologicznym i bakteriologicznym pobranego materiału.

 

Leczenie

Zachowawcze:

  • antybiotyki według posiewu lub szerokospektralne dożylnie przez 6-8 tygodni,
  • unieruchomienie na ok. 2 tyg. wstępnej fazy leczenia (leżenie i zaopatrzenie ortopedyczne),
  • leki przeciwbólowe,
  • doleczanie w gorsecie ok. 3 miesięcy, by ułatwić stabilny zrost kostny będący zejściem procesu zapalnego

Operacja jest wskazana w przypadkach deficytu neurologicznego, konieczności ewakuacji ropnia, potwierdzenia rozpoznania, braku poprawy w trakcie antybiotykoterapii. Wykonuje się oczyszczenie ogniska zapalnego i stabilizację segmentów.

Wróć na początek