Jest to wada wrodzona deformacja stawu biodrowego. Do deformacji dojść może przed porodem, w jego trakcie, a także parę tygodni po porodzie. Podczas okresowych kontroli lekarz bada stawy biodrowe dziecka, aby wykluczyć dysplazję, która mogłaby doprowadzić do zwichnięcia, a także do powstania u dziecka nieprawidłowego chodu. Patologia ta może występować jako czysta dysplazja, cechująca się tylko wadliwym ukształtowaniem biodra, albo jako dysplazja z przemieszczeniem głowy kości udowej poza panewkę, co określa się wrodzonym zwichnięciem stawu biodrowego.
Wczesne wykrycie dysplazji stawu biodrowego i odpowiednio podjęte leczenie daje szansę pełnego wyleczenia. Do zdiagnozowania dysplazji wystarczy sprawdzić w biodrze przeskakiwanie i ograniczenie odwodzenia. Dodatkowo wykonuje się badanie USG stawów biodrowych.
Objawy
Dysplazja stawu biodrowego u dzieci zwykle dotyczy jednej strony ciała, częściej lewej. Niemowlęta zwykle nie wykazują oczywistych oznak obecności dysplazji stawu biodrowego.
W badaniu stwierdza się:
- po porodzie
- niemożność poruszenia udem na zewnątrz tak samo daleko, jak udem przeciwnym,
- słyszalny dźwięk lub wyczuwalne zgrubienie w czasie rutynowych badań kontrolnych,
- nierówną długość nóżek,
- asymetryczne fałdy skóry na udach w sąsiedztwie pachwiny i pośladków,
- po 3 miesiącach
- asymetrię ruchu w biodrze,
- wyraźne skrócenie nogi po stronie dysplazji,
- u starszych dzieci
- pogłębiona krzywizna kręgosłupa kompensującą nieprawidłowe ukształtowanie stawu biodrowego.
Leczenie
Leczenie dysplazji stawu biodrowego jest stosunkowo łatwe, ale wymaga cierpliwości. Polega na stopniowym pokonywaniu oporu skróconych mięśni, aż do momentu pełnego odwiedzenia. Chodzi o to, by scentrować głowę kości udowej na dno panewki. Odciąża to niedorozwinięty górny brzeg panewki. Dla utrzymania tego ustawienia biodra, stosuje się różnego rodzaju rozwórki, np. poduszkę Frejki, uprząż Pawlika, szynę Koszli. W leczeniu dysplazji stawu biodrowego wykorzystuje się również konkretne zabiegi fizykoterapeutyczne. Zdarza się, że oprócz dysplazji u dziecka występuje podwichnięcie albo zwichnięcie głowy kości udowej, co wymaga leczenia operacyjnego. Nieleczona dysplazja odezwie się w okresie dojrzewania np. bólem w kolanie, zmęczeniem, a potem później bólem biodra.