Jest to zakleszczające zapalenie ścięgien. Jego podłożem jest proces zapalny, który toczy się w pochewkach ścięgnistych oraz troczkach zginaczy (strukturach w których przesuwają się podczas ruchu mięśnie zginacze palców). Przypuszcza się, że największą rolę w powstaniu schorzenia odgrywają urazy mechaniczne oraz powtarzające się przeciążenia mięśni. Toczący się proces zapalny najczęściej dotyczy: kciuka, palca serdecznego i środkowego. Z „trzaskającym palcem” borykają się muzycy grający na instrumentach, sportowcy, a także osoby chore na reumatoidalne zapalenie stawów, które zwiększa ryzyko występowania omawianego schorzenia. W grupie ryzyka są także osoby chorujące na cukrzycę lub dnę moczanową.
Objawy
- bolesne przeskakiwanie ścięgna przy zginaniu albo prostowaniu palca, w trakcie ruchów słychać trzask, a ból powoduje, że nie da się normalnie ruszać palcem.
- opuchlizna i zaczerwienienie na palcu jako skutek stanu zapalnego.
- Przy podstawie palca po stronie wewnętrznej dłoni pojawia się wyczuwalny guzek.
- Z czasem ruchy palcem są coraz bardziej ograniczone, a w zaawansowanym stadium palec może ulec stałemu usztywnieniu.
Leczenie
Dolegliwość wykryta stosunkowo wcześnie umożliwia leczenie zachowawcze, które przeważnie obejmuje zabiegi fizykoterapeutyczne, niesteroidowe leki przeciwzapalne doustnie albo zastrzyki sterydowe do pochewki otaczającej ścięgno. Dobrze na stan zapalny i ból działają zabiegi falą uderzeniową, w przypadku których wystarcza kilka krótkich sesji by zaszła zauważalna poprawa. Procedurą wykonywaną najczęściej, oraz przynoszącą dobre rezultaty jest operacyjne uwolnienie ścięgna mięśnia zginacza palców.